fbpx

היכן כדאי יותר לקדם את העסק: בפייסבוק או בגוגל?

אהבתם? שתפו את הפוסט עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

איפה עדיף לפרסם, בגוגל או בפייסבוק ואינסטגרם?

חברים, מורידים את הכפפות. מביטים לשתי אימפריות הפרסום ישר תוך הלבן של העיניים ומחליטים – איזה פרסום נכון יותר לעסק שלכם? פייסבוק או גוגל? באנרים ברשת המדיה של גוגל או פרסום באינסטגרם דרך פייסבוק?

אם העסק שלכם קיים בישראל ואתם משקיעים בפרסום או שיווק שלו, סביר מאוד להניח שהתנסיתם עם מערכות הפרסום של פייסבוק וגוגל. במאמר שלנו נתייחס בעיקר לפלטפורמות הפרסום ולא לקידום אתרים או מיתוג עסקי, ששניהם חשובים מאוד לקידום המותג שלכם.

ישנם עסקים שמשתמשים רק באחד מערוצי השיווק האלו, יש כאלו שמשתמשים בשניהם, אבל השאלה והדיון הנוקב על אילו מהמערכות יותר יעילה ונכונה לעסק שלכם היא שאלה חשוב שיכולה להכריע במידה רבה את גורל העסק שלכם, לפחות בטווח הקצר.

זאת מכיוון, שעסקים רבים הם עסקים דלי תקציב, בלי יכולת להיכנס למהלכי פרסום ושיווק אגרסיביים, וצריכים לוודא כי כל שקל הולך למקום הנכון והמדויק ביותר. עסק קטן לא יכול להרשות לעצמו לשחק עם שתי פלטפורמות לפני שהוא מצליח להביא רווחים ולייצר כדאיות פרסומית. גם עסקים בינונים רבים מתלבטים בשאלת הפרסום והכדאיות בכל ערוץ, ולרבים מהם עדיין אין יכולת אמיתית להבין איפה הם צריכים להטיל את הביצים. לכן חשוב מאוד להבין מה היתרונות , החסרונות והמגבלות של כל אחת מהן ולקבל החלטה טובה ככל האפשר.

ההבדל המהותי בין פייסבוק לגוגל: ישנו הבדל אחד מהותי בין פייסבוק לגוגל שיסייע לכם לקבל החלטה לגבי אופי הפרסום שעל העסק שלכם לקדם.

בגוגל הגולשים מחפשים את השירות או המוצר שלכם. תכנסו לנעליים שלכם ותחשבו מה אתם עושים כשאתם מחפשים אחרי מוצר או שירות. אם אתם נכנסים לגוגל כדי לבצע חיפוש, אתם חלק מרוב רובה של אוכלוסיית ישראל וסביר להניח שגם הלקוחות הפוטנציאלים שלכם באותו מצב.  בזמן חיפוש בגוגל, לקוחות נמצאים במקום גבוה יותר על סולם המודעות, בין אם הם מכירים את המותג שלכם או רק מחפשים פתרונות בתחום העיסוק שלכם.

בפייסבוק לעומת זאת, אתם מחפשים את הלקוחות הפוטנציאלים שלכם. אתם כמובן נעזרים ביכולות טירגוט מצוינות ומתקדמות ובמידע שאתם מביאים איתכם מהפעילות העסקית הקיימת שלכם, אך אתם מגיעים אל הגולשים בזמן שהן גולשים לתומם, ולא בהכרח בזמן שהם מחפשים אחרי המוצר שלכם.

*הדובר בסרטון הוא דניאל זריהן המומחה בSEO

*הדובר בסרטון הינו דניאל זריהן המתמחה בקידום אתרים

לפי אילו פרמטרים נחליט האם כדאי לנו לפרסם בפייסבוק או גוגל?

ישנם מספר פרמטרים מרכזים בבחירה של ערוץ השיווק לעסק שלכם. כל אחד מהם הוא חשוב ומשמעותי ומכיל בתוכו את אלו שלפניו ואחריו.

  • מטרה עסקית ויעדים
  • סוג השירות / מוצר
  • שאותו אתם מוכרים.
  • קהל היעד שלכם
  • מידע עסקי קיים שיש לכם (דאטא בייס)
  • תקציב

נרחיב על הדברים על מנת שנקבל מספר תובנות עסקיות לפעילות הפרסום שלכם:

מטרה עסקית ויעדים

עסק בלי מטרה מקטין את סיכויי ההצלחה שלו. נע ונד, מתגלגל, לעיתים מסתדר ולעיתים פחות אבל בלי סיבה מוחשית לקיום, בלי מצפן ובלי דרך למדוד, לבקר ולנהל את הפעילות העסקית. אני אומר את זה בראש חוצות – עסק בלי מטרה הוא עסק לא שלם.

דמיינו את עצמכם יוצאים מהבית, עולים על הגמל האהוב שלכם ויוצאים לרכיבת צהריים חמימה במדבר. אם תתחילו לרכב ללא תוחלת ויעד ברור, הרי שתמצאו את עצמכם תועים במדבר ללא סיבה ולא מגיעים לשום מקום. אם לעומת זאת תדעו שעליכם להביא מים מן נווה המדבר שמעבר לדיונה מספר 65, תהיה לכם מטרה ויעד ברורים ותוכלו להיות ממוקדים מאוד בעמידה במטרה זו. הכלל הראשון והחשוב מכל בהגדרת הפלטפורמה בה נשתמש לפרסום בגוגל או לשיווק בפייסבוק, היא המטרה וגזירת היעדים המבוקשים.

סוג השירות / מוצר שלכם

לסוג הפעילות העסקית שלכם יש משמעות חשובה מאוד על הקמפיינים אותם תבחרו לנהל. סוג השירות שלכם יקבע האם קהל היעד שלכם בכלל יצרוך את השירות שלכם בפייסבוק. האם הוא מתאים בצורה אורגנית לפיד של פייסבוק או שהוא יראה כמו נטע זר ותלוש. לעומת זאת, אם למוצר שלכם אין חיפושים וביקושים בגוגל, אז קמפיין שכזה יהיה כנראה בזבוז זמן. יבלע לכם מעט תקציב אבל יבזבז לכם זמן שזהו המשאב החשוב והיקר ביותר.

חשוב מאוד לנתח את המתחרים הבולטים בסביבה העסקית על מנת להבין באילו ערוצי שיווק הם משתמשים ומהי מידת ההשקעה שלהם. האם היא מחזירה להם תשואה? האם רואים בבירור השקעה גבוהה יותר באחד הערוצים אצל המתחרים שלכם? מחקר מתחרים שכזה יהיה מקפצת דרך משמעותית לקבלת החלטות, כדי לקבל נקודת ייחוס מחברות שכבר השקיעו מאמצים וכספים רבים לאורך השנים. אם אתם יכולים להפיק מסקנות מהפעילות שלהם, תעשו זאת.

שפת המותג שלכם היא חלק נוסף ועיקרי ותהווה בהמשך הדרך חלק בלתי נפרד מבחירת פלטפורמות פרסום והקמפיינים שתנהלו. לקריאה על 7 טיפים לחיזוק המותג שלכם

קהל היעד שלכם

האם קהל היעד שלכם נמצא בפייסבוק? האם אתם יודעים בדיוק מיהו קהל היעד שלכם? מה מניע אותו לפעולה? למה הוא צריך את המוצר שלכם? איפה הוא קונה היום? מה מאכזב אותו? מה מעצבן אותו? מה עושה אותו שמח? האם יש ביטוים ומילות חיפוש שעשויים לעניין אותו יותר מאחרים?

אלו ורבות נוספות מהוות חלק ממחקר קהלים שאנו מבצעים טרם קבלת החלטה על ניהול קמפיין בגוגל או פייסבוק. קהל היעד שלכם הוא זה שיקבע לבסוף האם הקמפיין מוצלח, האם אתם מצליחים לעמוד במטרות העסקיות שלכם והאם יש לכם הצדקה להמשיך ולפרסם.

אם לדוגמא העסק שלכם מכוון לנשים בהריון בגילאי 22-30, ברור לחלוטין שפייסבוק יכולה להיות פלטפורמה מצוינת עבור פרסום של מוצרים ושירותים שלכם. לעומת זאת, אם קהל היעד שלכם הם פרופסורים למדעי המדינה וכלכלה ציבורית, סביר להניח שפייסבוק תהיה פלטפורמה פחות נוחה ונכונה להגיע אליהם.

מידע עסקי קיים

מועדון לקוחות שווה כסף. יש עסקים שלא מבינים את הנקודה הזו אבל ניהול נכון של מידע, איסופו וריכוזו לכדי בניית מאגר מידע עסקי הוא כלי חיוני בהתפתחות העסקית שלכם. אם יש לכם כבר מידע (מיילים וטלפונים) על קהל היעד שלכם, ניתן לבצע מחקר שלם על קהל זה והפקת תובנות שיווקיות משמעותיות שיתנו לכם יכולת אמיתית להשפיע על הקמפיינים שלכם ומי שייחשף אליהם.

שימוש בדאטאבייסים הפך נפוץ מאוד בשנים האחרונות ובעיקר בזמן שיווק בפייסבוק. יכולת הטירגוט המדויקת וקבלת התובנות על קהלי היעד, מסייעים לכוונן את הקמפיינים לקהל הנכון לא רק בקמפיין של פייסבוק או גוגל אלא בכלל הקמפיינים שהמותג שלכם ינהל.

תקציב

פרמטר נוסף בהשפעה על פלטפורמת הפרסום שתבחרו לפרסם בה היא התקציב שלכם. למשל, ישנם תחומים שכיום לעסקים חדשים קשה מאוד להיכנס בפרסום בגוגל. בתחומים תחרותיים מאוד כמו עריכת דין למשל, הקליקים יכולים להאמיר למחירים של 150 שח לקליק, והמשמעות של כך היא ש10 קליקים ליום יעלו לכם כ-1500 ₪! בהחלט לא תקציב שמשרד קטן ומתחיל יכול לעמוד בו. כאן תעמוד לרשותכם היצירתיות והמקצועיות של משרד הפרסום שלכם. היכולת שלו להחליט על הפלטפורמה בה תפרסמו ולמקסם את התוצאות ממנה בהתאם ליעדים העסקים שלכם על ידי אופטימיזציה היא חשובה להצלחת הקמפיין. לקריאה נוספת על כמה עולה פרסום בגוגל

לסיכום

חשוב שתבואו עם ידע וכלים לבצע שיקולים חכמים לעסק שלכם לפני שאתם מתחילים בפרסום ובהוצאת כספים. תעבדו עם תוכנית מסודרת, תגדירו מטרות ויעדים וקחו משרד פרסום באינטרנט שיכול להקדיש לכם אהבה, תשומת לב ורמת שירות גבוהה – כאלו שיעזרו לכם להצליח עם העסק שלכם.

*הדובר בסרטון הוא מבי דיגיטל

הישארו תמיד מחוברים למה שחדש

השאירו דוא"ל ונשלח לכם כתבות חדשות מידי פעם

כתבות תוכן נוספות שיכולות לעניין אותך